Committees
2024 AIA Birmingham Committees
Design Awards
Katie Wood, Chair – ArchitectureWorks
Emily Lopez, Past Chair – Christopher Architecture & Interiors
Jennifer Carr – Gresham Smith & Partners
Brian DiRusso – CCR Architecture & Interiors
Mark Pledger – Pledger Architects
Ashley Thompson – Williams Blackstock Architects
Emerging Professionals
Christian Smoke, Chair – KPS Group
Liz Hyatt, Past Chair – Christopher Architecture & Interiors
Ashley Askew – KPS Group
Kayla Bailey – Williams Blackstock Architects
Celia Gannaway – Williams Blackstock Architects
Will Hall – Chambless King Architects
Katie Wood – ArchitectureWorks
Erin Epperson – EP Liaison
Continuing Education
Travis Burke – Nequette Architecture & Interiors
Topper Parham – KPS Group
Sponsorship Programming
Tim Anson – Gresham Smith & Partners
Cindy Coyle – ArchitectureWorks
Women in Architecture
Tammy Cohen, Co-Chair – CCR Architecture & Interiors
Lauren Gwaltney, Co-Chair – Williams Blackstock Architects
Taylor Davis – Taylor Plosser Davis, Architect
Nolanda Hatcher – Studio 2H Design
Amanda Loper – David Baker Architects
Alicia Pughsley – Birchfield Penuel & Associates
Angela Nash – Studio 2H Design
Joanne Riddle – Williams Blackstock Architects
______
2024 Alabama Center for Architecture Committees
Golf Committee
Bill Segrest, Chair – Williams Blackstock Architects
Angela Nash, Co-Chair – Studio 2H Design
Adam Kent – Barrett Architecture Studio
Christian Smoke – KPS Group
Adam Carroll – Spire Energy
Ty Cole – GA Studio
Gary Nash – Studio 2H Design
Jack Prewitt – The Prewitt Group
dreamARCHITECTURE
Bruce Lanier, Chair – ArchitectureWorks
Lauren Gwaltney – Williams Blackstock Architects
Sharon Nelson – Renta Urban Land Design
Alicia Pughsley – Birchfield Penuel & Associates
Corey Sosebee – Goodwyn Mills Cawood
Rebecca Whitlow – Revolutionary Architecture
Scholarship Committee
Tim Anson – Gresham Smith
Karin Bell – Nola Van Peursem Architects
Ty Cole – GA Studio
Bruce Herrington – Poole & Company Architects
Bill Segrest – Williams Blackstock Architects
Les Tillery – Fuqua & Partners Architects
Sporting Clays Tournament Committee
Stuart O’Dell – Brown O’Dell Architects
Barrett Penney – Foshee Architecture
Les Tillery – Fuqua & Partners Architects
N2 Architecture
Robert Thompson, Chair – Thompson Architecture
Kayla Bailey – Williams Blackstock Architects
Jessica Bennett – ArchitectureWorks
Emily Coe – Thompson Architecture
Taylor Davis – Taylor Plosser Davis Architecture & Design
Brian DiRusso – CCR Architecture & Interiors
Scott Heywood – Ghafari Associates
Tyler Price – TGP Architects
Donald Simpson – KPS Group
Allison Vosicky – Birchfield Penuel & Associates
Rebecca Whitlow – Revolutionary Architecture
Charles Williams Jr. – Charles Williams & Associates
Building with Bricks – LEGO
Tim Anson – Gresham Smith & Partners
Topper Parham – KPS Group
Brian Roberson – bDot Architecture
Poster Show
Patrick Nelson – NLSN Design
Robert Bruner – CCR Architecture & Interiors
Marcial Mendez
Cliff May
Bill Allen